Our Leadership

Our Leadership

2018 Strategic Board
Name Company Role
Doug Farrington
Syngenta
Chair
Tim McArdle
Brandt Consolidated
Vice-Chair
Doug Mills The Mosaic Co. Past Board Chair 
Jeff Belding RiceTec  
Dennis Daggett
ProAg Management
Teddy Bekele WinField/Land O'Lakes  
Mark Trostle 
Agrium/CPS

Dan Willey Wilbur-Ellis
Jeremy W. Wilson Crop IMS
2018 Operational Board
Name Company Representing
Stephanie Frazier [Chair] Dow/DuPont Crop Protection Council
Eric Hoefing ACS Ag Retail
Randy Kasparbauer John Deere Allied Providers Council
Mike Carrabine
International Raw Materials
Crop Nutrition Council
Mike Thronson
Control Systems Software LLC Grain & Feed Council
Aaron Berger AgSense Precision Ag Council
Randy Fry
Ceres Solutions
Seed Council
Sarah Moster BASF Corporation Specialty Chemical Council
2018 Council Leadership
Name Company Role
Ag Retail Council
Natasha Lilly Effingham Equity
AgRetail Chair
Mike Ball
JR Simplot  AgRetail Vice-Chair
Jacob Crow Growmark, Inc. AgRetail Vice-Chair Elect
Allied Providers Council
Steve Daigle  Elemica
Allied Providers Chair
Eileen Licitra Iteris Allied Providers Vice-Chair
Crop Nutrition Council
Marge Nerness
Winfield United
Crop Nutrition Council Chair
Ron Staab
United Services Assoc.
Crop Nutrition Council Vice-Chair
Crop Protection Council
Julie Benick
Winfield
Crop Protection Council Chair
Clay Mayer
Syngenta
Crop Protection Council Vice-Chair
Mike Glidden  J.R. Simplot   Crop Protection Council Vice-Chair Elect 
Grain & Feed Council
Rich Adams
Key Cooperative
Grain & Feed Council Chair
Steve Oberlander CHS, Inc.
Grain & Feed Council Vice-Chair
Carissa Staples
Land O’ Lakes   Grain & Feed Council Vice-Chair Elect 
Precision Ag Council
Ben Craker
AGCO
Precision Ag Council Chair
Jessica Trites-Rolle
NCIS, Inc
Precision Ag Council Vice-Chair
Scott Nieman
Land O’ Lakes
Precision Ag Council Vice-Chair Elect
Seed Council
Anthony James
Syngenta
Seed Council Chair Chair
Alek Krenichyn XS, Inc. Seed Council Chair Vice-Chair
Jenna Johnson
WinField United   Seed Council Chair Vice-Chair Elect
Specialty Chemical Council
Theresa Smith
BASF
Specialty Chemical Council Chair
Stephen Barkley SePro Corporation
Specialty Chemical Council Vice-Chair
2018 Committee Leadership  
Name Company Role
Architecture Committee
Mike Carrabine International Raw Materials, LTD Architecture Chair
Open   Architecture Vice-Chair
ADAPT Oversight Committee
Mark Stelford
Premier Crop Systems, LLC
ADAPT Chair
Dan Danford CNH ADAPT Vice-Chair
Communications Committee
"J" (James) Nolfo
BASF
Communications Chair
Open

Communications Vice-Chair
Conference Committee
Scott Meredith
ACS
Conference Chair
Julie Benick
Winfield United Conference Vice-Chair
Data Privacy & Security Committee
Jessica Trites-Rolle
National Crop Insurance Services, Inc.
Data Privacy & Security Chair
Open Data Privacy & Security Vice-Chair
AGIIS Directory Oversight Committee
David Surber Dow/DuPont
AGIIS Directory Oversight Chair
Kay Campe
Rosen's Diversified AGIIS Directory Oversight Vice-Chair
Membership Committee
Denice Foster EFC Systems Membership Chair
Brian Sokoloski  Kahler Automation Membership Vice-Chair
Standards & Guidelines Committee
Rob Kovalsky
The Mosaic Company
Standards & Guidelines Chair
Open
  Standards & Guidelines Chair Vice-Chair

Member Services

Have a question? Need help?
Contact Member Services.

(+1) 866.251.8618

Member.Services@AgGateway.org